s. r. o.

Příjemce

FV40298Efektivní návrh a výroba kompresorových kol s vysokou účinností pro turbodmychadla

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Stejskal Michal
Řešitel : Vavruška Petr
Výzva : TRIO
Příjemce : NUM solution, s. r. o.
Anotace : Cílem projektu je výzkum a vývoj postupů efektivního návrhu a výroby kompresorových kol s vysokou účinností pro turbodmychadla. To pomůže k zajištění udržitelné výroby s minimalizací negativních dopadů na životní prostředí. Cíle bude dosaženo prostřednictvím výzkumu a vývoje inovovaného procesu návrhu kompresorového stupně turbodmychadla za účelem maximalizace účinnosti a výzkumu a vývoje optimalizovaných technologických operací obrábění kompresorových kol za účelem zvyšování přesnosti a produktivity obrábění. Spojením těchto výzkumně-vývojových aktivit dojde k dosažení efektivního návrhu a výroby kompresorových kol. Promítnutím technologických vlivů výroby kompresorových kol již do procesu návrhu těchto dílců bude dosaženo optimalizovaného návrhu s dosažením co nejvyšší účinnosti a zároveň budou nastaveny předpoklady pro dosažení požadovaných technologických operací dokončování a tím pádem dosažení efektivního návrhu. V současných možnostech výrobních prostředků (obráběcí stroje, nástroje, strategie) lze dosahovat rovněž produktivních výrobních časů i u této technologie obrábění. Je však nutné zvážit konkrétní přínosy do účinnosti ve vztahu k náročnosti obrábění v určité sériovosti výroby u této technologie oproti technologii obrábění bokem nástroje. Proto je jedním z plánovaných výstupů projektu unikátní software, který by toto začlenění technologických vlivů do konstrukčního návrhu zprostředkoval. V projektu je také předpokládáno dosažení dvou navrhovaných variant kompresorových kol pro jeden kompresorový stupeň turbodmychadla a to konkrétně varianty s geometrickým omezením ploch lopatek na tzv. přímkové plochy a tedy s omezením dosahované účinnosti, ale s možností nasazení produktivní technologie výroby, což je varianta označovaná dále jako varianta Economy a druhá varianta je bez geometrického omezení tvaru ploch lopatek, čímž může být při návrhu dosaženo vysoké účinnosti, ale a tato varianta bude dále označována jako varianta Hi-tech.
Více informací

FV30265Laserové technologie pro mikrostrukturování bionických a funkčních povrchů pokročilých materiálů

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Primus Tomáš
Řešitel : Zeman Pavel
Výzva : TRIO
Příjemce : HOFMEISTER, s. r. o.
Anotace : Hlavním cílem projektu je vývoj a následné průmyslové nasazení funkční pokročilé výrobní technologie, která spadá do oblasti povrchového inženýrství a jenž povede ke zdokonalení funkčních povrchů strojních komponent z moderních konstrukčních materiálů, jako jsou například korozivzdorné oceli, slitiny titanu a niklu a různé druhy technické keramiky. Optimální technologií pro úpravy povrchů strojních komponent, je laserové mikrostrukturování za využití pulsních laserů s délkou pulsů v řádech nanosekund, pikosekund, popř. femtosekund pro velmi jemné mikrostruktury. Výslednými vlastnostmi nových povrchů může být nižší, nebo vyšší frikční koeficient, vyšší biokompatibilita, nebo zlepšení samočistících vlastností, což ukazuje na široký průmyslový aplikační potenciál v různých průmyslových odvětvích, jako je automobilový, letecký, kosmický, elektrotechnický, nebo energetický průmysl a zdravotnictví. Parciálním cílem projektu je vývoj dvou odlišně koncipovaných povrchových mikrostruktur, kde základním prvkem je rovinná (2D) či prostorová (3D) geometrická entita, která vytváří na povrchu strojní komponenty ucelenou mikrostrukturu a tím určuje nové fyzikálně-chemické vlastnosti povrchu. Velikost výsledné mikrostruktury se pohybuje v mikronové, či submikronové oblasti. Vytvářet však lze i povrchovou strukturu v řádech nanometrů, což je spojeno i se zcela specifickými materiály jako je např. grafen. Jedná se o supertenkou (s výškou jeden atom) formu uhlíku, která je strukturou podobná grafitu. Po karbinu je to druhý nejpevnější materiál na světě. Vhodnou povrchovou mikrostrukturu je potřeba na základě primárních požadavků na ní kladených variantně navrhnout, vyrobit s nastavením vhodných procesních parametrů, odladit požadované rozměry a optimalizovat převážně s ohledem na hospodárnost výroby. Inspirací pro návrhy příslušných mikrostruktur může být sama příroda, jejíž produkty se v mnoha směrech stávají velkou výzvou pro vývojáře a aplikační techniky z celého světa.
Více informací

N/AMetodika hybridní výroby dílců se zpevněným povrchem

Poskytovatel : Státní správa a samospráva
Manažer : Vavruška Petr
Řešitel : Vavruška Petr
Výzva : Inovační voucher Kraje Vysočina
Příjemce : PBS Turbo, s. r. o.
Anotace : Projekt se zaměřuje na vývoj technologie navaření skříní turbodmychadel s minimálním ovlivněním zbývajících částí. Další částí je návrh a ověření technologie obrábění na požadované rozměry a kvalitu povrhcu. Vývoj je proveden na vzorcích a výsledky následně převedeny na reálné díly s výrazně komplikovanější geometrií. Před komerčním zavedením jsou provedeny dlouhodobé zkoušky provozu.
Více informací

N/AMěření a nalýza silového zatížení soustavy stroj-nástroj-obrobek při obrábění

Poskytovatel : Státní správa a samospráva
Manažer : Malý Jan
Řešitel : Malý Jan
Výzva : Inovační vouchery Ústeckého kraje
Příjemce : Aisan Industry Czech, s. r. o.
Anotace : Předmětem spolupráce je měření a analýza silového zatížení při dvou kritických obráběcích procesech. Měřením a výpočtem bude stanovena velikost silového zatížení mezi nástrojem a obrobkem. Takto stanovené zatížení bude konfrontováno s dispozicemi aktuálně používaného výrobního zařízení. Měření proběhne v místě zadavatele s nutností kombinace dvou standardních metod měření sil - přímého měření sil dynamometrem a nepřímého měření ze zatížení z pohonu obráběcího stroje. Tato kombinace metod je nezbytná pro daný komplikovaný případ obrábění. Vyhodnocení a analýza proběhne v místě dodavatele. Výsledky budou předány formou technícké zprávy.
Více informací

FV10646Vývoj nového interpolátoru českého CNC systému pro výrobní stroje

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Švéda Jiří
Řešitel : Švéda Jiří
Výzva : TRIO
Příjemce : M E F I, s. r. o.
Anotace : Hlavním cílem projektu je vyvinout nový modul interpolátoru českého CNC systému MEFI určeného pro výrobní stroje, zejména potom pro obráběcí a laserové řezací stroje. Současné možnosti řídicího systému MEFI totiž nabízí jen omezené možnosti interpolace ve více osách a systém neumožňuje provádět rychlou verifikaci NC programu před vlastním obráběním. To je dáno skutečností, že interpolátor je možné spouštět pouze v reálném čase. Nemožnost dílčích úprav jádra systému je dána podstatou zápisu zdrojových kódů (ASSEMBLER 86). Cílem vývoje nového interpolačního jádra je tedy komplexní tvorba nového jádra systému pomocí moderních programovacích postupů a prostředků a významné rozšíření jeho funkcí. Kromě základní interpolace bude jádro interpolátoru vybaveno zejména možností rychlé simulace odbavovaného NC programu s vazbou na model regulátoru a zjednodušený dynamický model mechanické struktury. Výsledkem bude adaptivní změna parametrů interpolátoru vycházející z konkrétního NC programu. To přináší zcela nový pohled na věc, kdy se interpretace NC programu již nepřizpůsobuje pevně nastavenému řídicímu systému a potažmo danému stroji, ale naopak parametry řídicího systému se adaptivně přizpůsobují požadavkům NC programu. To umožní zvýšení efektivity výroby z hlediska času a kvality při současném snížení požadavků na kvalifikaci operátora. Uvedená funkcionalita nebude vázána pouze na řídicí systém, ale bude implementována také do externího simulačního nástroje využitelného pro přípravu NC programu nebo při efektivní implementaci stroje s řídicím systémem MEFI do vyšších celků dle logiky Průmyslu 4.0.
Více informací

FV10441Výzkum a vývoj havarijního plunžrového čerpadla pro čerpání roztoku kyseliny borité v primárním okruhu jaderné elektrárny typu VVER

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Sulitka Matěj
Řešitel : Sulitka Matěj
Výzva : TRIO
Příjemce : s. r. o., SIGMA PUMPY HRANICE
Anotace : Cíle předkládaného projektu jsou v souladu s 'KETs' Programu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje 'TRIO' zaměřeny na oblast pokročilých výrobních technologií a zvýšení inovační výkonnosti podpořeného subjektu SIGMA PUMPY HRANICE, s.r.o. Nový typ plunžrového čerpadla pro čerpání roztoku kyseliny borité v primárním okruhu jaderné elektrárny typu VVER umožní rozšířit spektrum čerpadel v prestižní oblasti jaderné energetiky.
Více informací

N/ATesty obrábrábění robotem Stäubli se zaměřením na dráhové řízení a stabilitu řezného procesu nabídnuté v rámci inovačního voucheru ústeckého kraje.

Poskytovatel : Státní správa a samospráva
Manažer : Fojtů Petr
Řešitel : Fojtů Petr
Výzva : Inovační vouchery Ústeckého kraje
Příjemce : s. r. o., TRATEC - CS
Anotace : V protovnání s obráběcím strojem je výhodou robota výborný poměr jeho velikosti vůči velikosti pracovního prostoru, který je schopen obsáhnout. I z cenového porovnání vychází robot lépe (pro danou aplikaci). Předmětem nabídky je proto ověření schopnotí robota Stäubli při hrubovacích a dokončovacích operací pro obrábění duralu. Jedná se ověření možnosti inovace stávající technologie s cílem dosáhnout vyšší produktivity a flexibility výroby, potažmo vyšší konkurenceschopnosti společnosti.
Více informací

Vyhledávání projektů