Přehled projektů řešených v RCMT

RCMT je řešitelem řady projektů aplikovaného výzkumu a vývoje s dotační podporou vypisovaných Technologickou agenturou ČR, nebo Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR spolu s výrobci strojů. Výsledkem spolupráce s průmyslem je řada úspěšně realizovaných prototypů a nových technických řešení, zaváděných do praxe. Rozsáhlá spolupráce s průmyslem probíhá v oblasti výrobní techniky a technologie i s uživateli strojů, kterým je RCMT zkušeným výzkumným partnerem.

Na mezinárodním poli iniciuje nebo se zapojuje do projektů EU v programu Horizon2020 a aktivně vystupuje v Mezinárodní akademii výrobního inženýrství CIRP. Spolupráce s řadou významných zahraničních výzkumných institucí a firem vede k dalšímu rozvoji RCMT, které se tak stává profesionálním a kvalitním partnerem pro výzkum a vývoj.

CZ.02.01.01/00/22_008/0004590Robotika a pokročilá průmyslová výroba

Poskytovatel : Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Manažer : Kratěna Tomáš
Řešitel : Zeman Pavel
Výzva : OP JAK
Příjemce : ČVUT v Praze CIIRC
Anotace : Projekt ROBOPROX se zaměřuje na průlomový výzkum a vývoj v oblasti robotiky a pokročilé průmyslové výroby využitím flexibilního nasazení robotů s vysokou mírou autonomie, bezpečné spolupráce s lidmi, řízení a optimalizace výrobních procesů a výpočetních metod pro výrobu a materiálové inženýrství. Špičkový výzkum v této oblasti umožní vývoj komplexnějších, modulárních a pokročilých řešení, a pomůže zvýšit konkurenceschopnost českého průmyslu. Projekt je interdisciplinární a podporuje pružné vývojové postupy, které umožňují vyhovět měnícím se požadavkům zákazníků a respektovat rostoucí environmentální omezení.
Více informací

FW10010365Vývoj nové generace supertvrdých nástrojů a automatizované hybridní technologie jejich výroby

Poskytovatel : Technologická agentura České republiky
Manažer : Malý Jan
Řešitel : Zeman Pavel
Výzva : TREND
Příjemce : ROTANA
Anotace : Hlavním cílem projektu je zvýšit mezinárodní konkurenceschopnost společnosti ROTANA, a.s. prostřednictvím nové generace obráběcích nástrojů ze supertvrdých materiálů. Toho bude dosaženo výzkumem a vývojem funkčně unikátních řezných nástrojů a optimalizovaných procesů jejich výroby prostřednictvím moderní hybridní technologie, která v jednom zařízení vhodně kombinuje broušení a rotační elektrojiskrové obrábění. Výrobní procesy budou založeny na pokročilé automatizaci, využití digitalizace zpracování dat a vytvořených znalostních databázích pro vyšší kvalitu, časovou, nákladovou a energetickou efektivitu, bezobslužnost, a stabilitu výroby. Uplatnění výsledků projektu do praxe rozšíří nabídku a konkurenceschopnost firmy v tomto segmentu nástrojů.
Více informací

101138739Extremely High-Speed Laser Processes For Sustainable And Flexible Manufacturing

Poskytovatel : Evropská unie
Manažer : Novotný Lukáš
Řešitel : Sulitka Matěj
Výzva : Horizon 2020
Příjemce : IDEKO
Anotace : Hlavním cílem LaserWay je vývoj strojů a procesů pro laserové technologie, které dokáží pracovat extrémně vysokou rychlostí a přitom velmi přesně polohovat laserový paprsek. Využití extrémně rychlých a výkonných laserových technologií umožní nahradit některé dosavadní konvenční technologie, což přispěje k zajištění flexibilní a udržitelné výroby. Vyvinuta budou řešení ve třech hlavních oblastech: • (1) Laserové mikrovrtání, jehož cílem je vývoj efektivní technologie pro realizaci velkého množství mikrootvorů např. pro aplikace v oblasti řízení prodění, filtrací tekutin apod. • (2) Laserové vysekávání je vysoce produktivní a flexibilní alternativní proces, který nahrazuje lisovací vysekávací stroje pro malé až střední velikosti sérií. Cílem je zdvojnásobením řezné rychlosti a zrychlení a optimalizace procesu • (3) Extrémně vysokorychlostní laserové aplikace (EHLA), které nahrazují pro životní prostředí a člověka velmi škodlivé chromové povlaky. Doposud je EHLA průmyslově využívána jen pro rotační díly, a cílem je vyvinout aplikace pro 2D plošné povlakování.
Více informací

CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0028196Postprocesor a simulační model pro stroj SP430L2 a CAM systém Siemens NX

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Kratěna Tomáš
Řešitel : Vavruška Petr
Výzva : OP PIK Inovační voucher
Příjemce : VOPSS Řepeč
Anotace : Vývoj postprocesoru a simulačního modelu pro soustružnicko-frézovací centrum SP430 L2 s řídícím systémem Sinumerik 840D. Postprocesor je určen pro CAM systém SIemens NX1953. Implementací vyvinutého postprocesoru a simulačního modelu dojde k významnému zvýšení produktivity při přípravě výroby na stroji SP430, zejména při kusové výrobě, která je obvyklá ve firmě VOPSS.
Více informací

CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0028225Výzkum účinků nového typu nanostrukturních maziv pro obrábění

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Malý Jan
Řešitel : Zeman Pavel
Výzva : OP PIK Inovační voucher
Příjemce : Nanotech Europe
Anotace : Projekt je zaměřen na výzkum vlivu originálních nanočásticových aditiv v řezném prostředí pro obrábění. Výzkum bude realizován při soustružení dvou typů materiálů a v širším spektru pracovních podmínek. Při této základní výrobní operaci budou stanoveny hlavní účinky nanoaditiv v prostředí na způsob utváření třísky, snížení tření a silových účinků a intenzity opotřebení nástroje a na kvalitu obrobeného povrchu. Výstupem projektu bude technická zpráva a znalosti o účincích nanoaditiv.
Více informací

CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0028177Experimentální ověření hybridních řezných nástrojů

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Malý Jan
Řešitel : Zeman Pavel
Výzva : OP PIK Inovační voucher
Příjemce : HOFMEISTER
Anotace : Předkládaný projekt řeší problematiku zvýšení produktivity řezných nástrojů a optimalizace komplexních procesních parametrů strojního obrábění při využití kompozitních materiálů na bázi uhlíkových vláken (dále hybridních nástrojů). Provedené komparační testy budou klíčovým zdrojem dat pro případnou optimalizaci hybridních nástrojů, poslouží pro sdílení know-how a též přispějí k rozvoji vzájemné spolupráce mezi podnikatelskými subjekty a výzkumnými institucemi.
Více informací

CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0028104Modernizace a rozšíření funkcionality laserového řezacího stroje

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Chládek Štěpán
Řešitel : Švéda Jiří
Výzva : OP PIK Inovační voucher
Příjemce : Ing. Martin Kaván
Anotace : Při modernizaci bude na řezacím stroji vyměněn zdroj laseru, proporcionální ventil a laserová řezací hlava. Předmětem poskytnutí nabídky je úprava řídicího systému řezacího stroje pro integraci nových hardwarových komponent a přidání nových technologických funkcí za účelem zvýšení konkurenceschopnosti zařízení. Dále budou implementovány nové technologické funkce pro zvýšení funkcionality řezacího stroje.
Více informací

FW06010524Nový obráběcí stroj integrující prvky Průmysl 4.0

Poskytovatel : Technologická agentura České republiky
Manažer : Švéda Jiří
Řešitel : Švéda Jiří
Výzva : TREND
Příjemce : TOS VARNSDORF
Anotace : Hlavním cílem projektu je vývoj prototypu multifunkčního obráběcího stroje ložového typu umožňujícího soustružnicko-frézovací operace, který bude vybaven frézovací hlavou a dalšími prvky umožňujícími plnohodnotnou integraci v rámci koncepce Průmysl 4.0. Projekt bude zaměřen na výzkum systému pro zajištění vysoké přesnosti, vývoj komunikačního rozhraní a výzkum a vývoj pokročilého digitálního dvojčete stroje. Výsledky projektu umožní oslovení mnohem širšího spektra zákazníků, kteří požadují plnohodnotnou integraci strojů do své infrastruktury včetně datových a simulačních modelů. Zařazením vyvinutého stroje do produktového portfolia se podaří zvýšit mezinárodní konkurenceschopnost TOS Varnsdorf, a. s., především ve smyslu výrazného rozšíření trhů v zahraničí a posunu v globálních hodnotových.
Více informací

FW06010296Nová generace kompozitových nosníků pro vysoce dynamické výrobní stroje

Poskytovatel : Technologická agentura České republiky
Manažer : Novotný Lukáš
Řešitel : Kolář Petr
Výzva : TREND
Příjemce : Compo Tech PLUS, spol. s r. o.
Anotace : Cílem projektu je vytvoření nové generace kompozitových nosníků uplatnitelných ve vysoce dynamických výrobních strojích. Tyto nosníky se bude vyznačovat optimalizovanou strukturou tělesa, která bude navržena v interakci s řízením pohybových os a mechanických vlastností pohonů pohybové osy výrobního stroje a integrací prvků pro monitoring stavu kompozitní struktury s informačním vstupem do řídicího systému stroje. Optimalizace struktury bude provedena pomocí simulačního SW pro virtuální testy – digitálního modelu pohybové osy. Výsledkem řešení projektu je vyšší efektivita návrhu nosných komponent z drahých kompozitních materiálů. Díky posuzování v digitálním modelu bude možno navrhnout strukturu kompozitního tělesa bez zbytečného pře-/pod- dimenzování dílčích prvků sestavy stroje.
Více informací
1 2 3 19

Vyhledávání projektů