Přehled projektů řešených v RCMT

RCMT je řešitelem řady projektů aplikovaného výzkumu a vývoje s dotační podporou vypisovaných Technologickou agenturou ČR, nebo Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR spolu s výrobci strojů. Výsledkem spolupráce s průmyslem je řada úspěšně realizovaných prototypů a nových technických řešení, zaváděných do praxe. Rozsáhlá spolupráce s průmyslem probíhá v oblasti výrobní techniky a technologie i s uživateli strojů, kterým je RCMT zkušeným výzkumným partnerem.

Na mezinárodním poli iniciuje nebo se zapojuje do projektů EU v programu Horizon2020 a aktivně vystupuje v Mezinárodní akademii výrobního inženýrství CIRP. Spolupráce s řadou významných zahraničních výzkumných institucí a firem vede k dalšímu rozvoji RCMT, které se tak stává profesionálním a kvalitním partnerem pro výzkum a vývoj.

LUAUS25128Metoda rekonstrukce řezné síly ze signálu vibrací s využitím inverze přenosové funkce

Poskytovatel : Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Manažer : Kolář Petr
Řešitel : Kolář Petr
Výzva : INTER-ACTION, INTER-EXCELLENCE II
Příjemce : ČVUT v Praze FS RCMT
Anotace : Projekt je zaměřen na bilaterální mezinárodní spolupráci v oblasti základního výzkumu s cílem významně přispět ke zvyšování úrovně spolupráce ČR-USA, řešit socioekonomické výzvy a zvýšit přidanou hodnotu ekonomiky ČR ve vazbě na trendy ve strojírenské výrobní technice, konkrétně zvyšování produktivity, efektivity a hospodárnosti využitím přídavné senzoriky, nadstavbových systémů a práce s daty. Spolupráce mezi ČVUT v Praze a University of Tennessee Knoxville je zaměřena na 3 výzkumné cíle – matematický model pro rekonstrukci řezných sil ze signálu zrychlení a dalšího signálu z obráběcího stroje, rozšíření metody Receptance Coupling Substructure Analysis (RCSA) pro aplikace na rekonstrukci řezných sil ze signálu zrychlení a na výzkum identifikace řezných koeficientů z rekonstruovaných řezných sil. Tyto výzkumné cíle jsou vzájemně provázané a budou následně využitelné jako nutný základ pro témata aplikovaného výzkumu ve vazbě na konkrétní požadavky průmyslové praxe.
Více informací

TQ15000278Aditivní výroba kuličkových matic s interním chlazením pro nejpřesnější aplikace

Poskytovatel : Technologická agentura České republiky
Manažer : Votruba Vojtěch
Řešitel : Votruba Vojtěch
Výzva : SIGMA DC2
Příjemce : ČVUT v Praze FS RCMT
Anotace : Hlavním cílem projektu je výzkum a vývoj aditivní technologie pro výrobu funkčního vzorku matice přesného kuličkového šroubu s interním chlazením v monolitickém tělese matice. Kuličkové šrouby představují nejpřesnější mechanismy pro transformaci rotačního pohybu na lineární a uplatňují se ve všech hi-tech strojírenských zařízeních jako jsou výrobní stroje, přístrojová technika, medicínské přístroje, letadla a další. Zvyšování přesnosti a stability parametrů rovnoměrnosti chodu jsou u intenzivně namáhaných kuličkových šroubů limitovány tepelnými deformacemi. Hybridní výrobní technologie kombinující WAAM a frézování umožňuje výrobu vnitřních chladících kanálů s výrazně větší volností při návrhu geometrie než konvenční vrtané kanály.
Více informací

CZ.01.01.01/01/23_027/0003286Nová generace univerzálních hrotových brusek řady BUB Multi Plus

Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Stach Eduard
Řešitel : Sulitka Matěj
Výzva : OP TAK
Příjemce : Slovácké strojírny
Anotace : Projekt synergicky navazuje na dlouhodobé zkušenosti z výroby brusek. Dlouhodobé strategie vycházela z výroby konvenčních brusek, modernizovaných na CNC řízení v různých rozměrových řadách a provedeních. Realizace projektu je zaměřena na generační obměnu celé řady brusek střední velikosti. V rámci této generační obměny, která sebou přináší aplikaci stávajících prvků moderní techniky, jsou prověřovány trendy související s využitím laserových technologií, náhonů prostřednictvím lineárních pohonů. Veškeré tyto přístupy jsou směřovány k naplnění hlavních cílů této generační obměny, a to jsou zvýšení únosnosti, možnosti komplexního obrobení na jedno upnutí a přesnosti broušení.
Více informací

Development of Machine Tool Digital Twin and Intelligence Technology

Poskytovatel : Korea Evaluation Institute of Industrial Technology (KEIT)
Manažer : Mareš Martin
Řešitel : Sulitka Matěj
Příjemce : Korea Institute of Machinery and Materials (KIMM)
Anotace : Cílem projektu je vývoj zdokonalených strategií modelování a vývoje kompenzačních modelů tepelných chyb obráběních strojů, které umožní rychlejší tvorbu a odladění modelů pro konkrétní stroje a zajistí vyšší spolehlivost modelů v kontextu jejich přenositelnosti mezi různými stroji, proměnných vlastností strojů v čase, změn teploty okolí, nebo vlivu různých provozních podmínek. Zkoumány budou metody pokročilého matematického modelování a jejich verifikace, postupy experimentálního výzkumu, a metody strojového učení a umělé inteligence. Modely budou vyvinuty jako hybridní s využitím matematických metod, experimentální identifikace a postupů strojového učení a umělé inteligence. Cíle projektu na straně RCMT jsou: • (1) Vývoj teplotně-mechanického modelu MKP vřetena • (2) Vývoj teplotně-mechanického modelu MKP obráběcího stroje včetně vřetene pro predikci teplotních chyb • (3) Vývoj konceptu hybridní struktury kompenzačních modelů s využitím modelů MKP, experimentální identifikace, strojového učení a umělé inteligence • (4) Implementace hybridního modelu do CNC řízení obráběcího stroje a ověření funkčnosti za reálných provozních podmínek
Více informací

SGS24/129/OHK2/3T/12Zdokonalování senzoriky a algoritmů pro řízení pohybu výrobních strojů a jejich částí

Poskytovatel : Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Manažer : Novotný Lukáš
Řešitel : Novotný Lukáš
Výzva : Studentská grantová soutěž
Příjemce : ČVUT v Praze FS
Anotace : Tento projekt má za účel finančně podpořit řešení doktorských disertačních prací členů řešitelského týmu. V rámci projektu budou vyvíjeny různé prostředky vedoucí ke zvýšení užitných vlastností výrobních strojů. Tyto prostředky mohou mít formu jak formu hardwarovou, tak i formu softwarovou. V případě softwaru se může jednat například o různé způsoby pro zlepšení dráhového řízení na úrovni regulace pohonů, na úrovni generování trajektorie nebo zdokonalování funkce s využitím dat ze strojů. Může se ale též jednat o zlepšování řízení z hlediska samotného technologického procesu s využitím informací ze stroje nebo z přídavné senzoriky. Dalším příkladem může být návrh speciálních strojních částí, speciálních komponent nebo příslušenství strojů. Výstupem projektu budou naměřená data, verifikované simulační postupy, metody vyvíjené v rámci jednotlivých doktorských prací a související vyvinuté SW i HW prostředky. Bude maximální snahou následně využít materiál, pořízený z finančních prostředků projektu, ke stavbě laboratorních úloh pro studijní obor Výrobní stroje a zařízení.
Více informací

CZ.02.01.01/00/22_008/0004590Robotika a pokročilá průmyslová výroba

Poskytovatel : Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Manažer : Kratěna Tomáš
Řešitel : Zeman Pavel
Výzva : OP JAK
Příjemce : ČVUT v Praze CIIRC
Anotace : Projekt ROBOPROX se zaměřuje na průlomový výzkum a vývoj v oblasti robotiky a pokročilé průmyslové výroby využitím flexibilního nasazení robotů s vysokou mírou autonomie, bezpečné spolupráce s lidmi, řízení a optimalizace výrobních procesů a výpočetních metod pro výrobu a materiálové inženýrství. Špičkový výzkum v této oblasti umožní vývoj komplexnějších, modulárních a pokročilých řešení, a pomůže zvýšit konkurenceschopnost českého průmyslu. Projekt je interdisciplinární a podporuje pružné vývojové postupy, které umožňují vyhovět měnícím se požadavkům zákazníků a respektovat rostoucí environmentální omezení.
Více informací

24238INNOVATive EDucational program for doctoral school

Poskytovatel : Evropská unie
Manažer : Mareš Martin
Řešitel : Kolář Petr
Výzva : Horizon 2020 EIT Manufacturing
Příjemce : Slovak University of Technology in Bratislava
Anotace : InnovatED will design and deliver EITM Doctoral School annual Innovation program that will cultivate innovation skills among participants. The program integrates seamlessly with an existing Entrepreneurship course, provided by EITM. Aligned with EIT Manufacturing's flagships, the program focuses on pivotal aspects of European Manufacturing transformation. Participants engage in creating socially sustainable manufacturing, emphasizing human-machine co-working. The curriculum also addresses flexible production systems, preparing students to navigate the complexities of a VUCA world. Digital collaborative solutions form a core component, encouraging students to innovate throughout the manufacturing ecosystem. Consortium partners will collaborate to ensure program delivery. On-site activities span three schools held in Bratislava, Slovakia; Mondragon, Spain; and Porto, Portugal. These locations are strategically chosen to provide diverse perspectives and to allow participants to engage in the local ecosystem of research, technologies, start-ups, etc. A series of short innovation online courses supplement on-site activities throughout the year. Industry partners ISCLEANAIR and LEAD Innovation contribute to real-world challenges, enhancing practical learning. Mentorship from industry partners ensures continuity between on-site events, allowing challenges to evolve from Summer School to Winter School.
Více informací

FW10010365Vývoj nové generace supertvrdých nástrojů a automatizované hybridní technologie jejich výroby

Poskytovatel : Technologická agentura České republiky
Manažer : Malý Jan
Řešitel : Zeman Pavel
Výzva : TREND
Příjemce : ROTANA
Anotace : Hlavním cílem projektu je zvýšit mezinárodní konkurenceschopnost společnosti ROTANA, a.s. prostřednictvím nové generace obráběcích nástrojů ze supertvrdých materiálů. Toho bude dosaženo výzkumem a vývojem funkčně unikátních řezných nástrojů a optimalizovaných procesů jejich výroby prostřednictvím moderní hybridní technologie, která v jednom zařízení vhodně kombinuje broušení a rotační elektrojiskrové obrábění. Výrobní procesy budou založeny na pokročilé automatizaci, využití digitalizace zpracování dat a vytvořených znalostních databázích pro vyšší kvalitu, časovou, nákladovou a energetickou efektivitu, bezobslužnost, a stabilitu výroby. Uplatnění výsledků projektu do praxe rozšíří nabídku a konkurenceschopnost firmy v tomto segmentu nástrojů.
Více informací

101138739Extremely High-Speed Laser Processes For Sustainable And Flexible Manufacturing

Poskytovatel : Evropská unie
Manažer : Novotný Lukáš
Řešitel : Sulitka Matěj
Výzva : Horizon 2020
Příjemce : IDEKO
Anotace : Hlavním cílem LaserWay je vývoj strojů a procesů pro laserové technologie, které dokáží pracovat extrémně vysokou rychlostí a přitom velmi přesně polohovat laserový paprsek. Využití extrémně rychlých a výkonných laserových technologií umožní nahradit některé dosavadní konvenční technologie, což přispěje k zajištění flexibilní a udržitelné výroby. Vyvinuta budou řešení ve třech hlavních oblastech: • (1) Laserové mikrovrtání, jehož cílem je vývoj efektivní technologie pro realizaci velkého množství mikrootvorů např. pro aplikace v oblasti řízení prodění, filtrací tekutin apod. • (2) Laserové vysekávání je vysoce produktivní a flexibilní alternativní proces, který nahrazuje lisovací vysekávací stroje pro malé až střední velikosti sérií. Cílem je zdvojnásobením řezné rychlosti a zrychlení a optimalizace procesu • (3) Extrémně vysokorychlostní laserové aplikace (EHLA), které nahrazují pro životní prostředí a člověka velmi škodlivé chromové povlaky. Doposud je EHLA průmyslově využívána jen pro rotační díly, a cílem je vyvinout aplikace pro 2D plošné povlakování.
Více informací
1 2 3 20

Vyhledávání projektů